محمد فیروز زارع، رتبه ۸ مدیرت دولتی

۱٫ ضمن عرض تبریک و خسته نباشید لطفا خودتون رو بطور کامل معرفی کنید.

سلام.محمد فیروز زارع هستم دانشجوی ترم آخر مدیریت دولتی و متولد سال ۷۲٫

۲٫ رشته تحصیلی و دانشگاه شما تو مقطع لیسانس چی بوده و معدلتون چقدر بود؟

مدیریت دولتی دانشگاه شهید بهشتی با معدل۱۷

۳٫ زمانی که برای کنکور آماده میشدی ، شاغل بودی یا مشغول به تحصیل؟

محصل بودم.

۴٫درصدهای خودتون تو دروس مختلف و رتبتون رو بیان کنید.

زبان ۳۰ درصد

تئوری ها ۵۴ درصد

اقتصاد۵۲ درصد

منابع ۶۴ درصد

مالیه ۴۰ درصد

رتبه ۸ مدیریت دولتی

۵٫  آیا برای اولین بار بود که در کنکور شرکت می کردید؟

بله.

۶٫ از چه زمانی شروع به مطالعه کردید و تعداد ساعات مطالعه شما بطور میانگین چقدر بود؟

به مقدار محدود در چند هفته آخر تابستان و اوایل پاییز ۹۶٫ اما به طور منسجم و موثر از اوایل بهمن ۹۷ شروع کردم.ساعات مطالعه ام متغیر بود از حداقل چهار تا پنج ساعت در روز تا حداکثر ۱۰ و ۱۲ ساعت متفاوت بود بسته به شرایط و برنامه زمانی زندگی و کار های روزانه.

 ۷٫ آیا از جلسات مشاوره تلفنی یا حضوری استفاده کردید و یا به اصطلاحی مشاور و راهنمای خاصی برای مطالعه و موفقیت داشتید؟این راهنمایی های به چه میزان تو موفقیت شما تاثیر گذار بود؟

خیر از مشاوره و راهنمایی خاصی استفاده نکردم.

۸٫ چه کسانی و چه ابزاری در موفقیت شما سهیم بودند؟

خب حتما همه کسانی که به نوعی در انگیزه من موثر بودن کمک محسوب میشوند و این شامل خانواده تا دوستان میشود.والبته نکته جالب که گفتنش خالی از لطف نیست اینه که هر وقت نسبت به موفقیت در ازمون با توجه به زمان محدود شروع مطالعه دچار تردید میشدم دیدن رتبه های برتر سال های گذشته و درصد اون ها خیلی انگیزه بهم میداد.

۹٫ کتاب ها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس کدام ها هستند و برای هر درس چه توصیه ای دارید؟

من فقط روی درس های ضریب سه تمرکز کردم . البته به اضافه اقتصاد که ضریب دو هستش.تئوری ها و زبان به نظرم نیاز به مطالعه و مرور داره چون مطالب فرار هست. خب البته من برای مالیه و اقتصاد وقت کمتری گذاشتم چون علاقه زیاد به این دو درس داشتم راحت مطالبش رو میفهمیدم.من برای تئوری ها مبانی دکتر مقیمی رو خوندم. برای زبان ۱۱۰ کلمه و مجموعه لغات پر تکرار مدرسان رو خوندم.برای مالیه کتاب مالیه دکتر خورشیدی و مالیه دکتر عزیزی رو خوندم اما گویا امسال از کتاب مالیه دکتر مقیمی سوالات رو داده بودند. برای اقتصاد هم کتاب اقتصاد کلان دکتر رحمانی و اقتصاد خرد دکتر شجاعی رو خوندم.البته اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری رو هم خوندم ولی محدود تر برای منابع هم کتاب  دکتر قلی پور.

۱۰٫ خیلی ها میگن دلیل موفقیت رتبه های برتر، داشتن استعداد ذاتی و هوش فوق العاده است، به نظرتون این حرف تا چه حد میتونه درست باشه و نظر شما چیه؟

این حرف درست نیست..تلاش مهمه و اراده .نکته ای که هست اینه که عمدتا بچه هایی که بلافاصله بعد کارشناسی کنکور ارشد رو میخواهند شرکت کنند عمدتا با خاطره کنکور سخت سراسری به کنکور ارشد هم نگاه میکنند که قطعا این نگاه درست نیست.کنکور ارد به نظرم قبول شدنش خیلی راحت تره و فقط نیاز به مطالعه برنامه ریزی شده داره.

 ۱۱٫ آیا کلاس های کنکور، آزمون های آزمایشی تو موفقیت ارشد تاثیرگذاره یا نه؟ نظر خودتون چیه؟

خب به نظرم بیشتر بستگی به دروسش داره..شاید برای دروس فنی و ریاضی و علوم پایه موثر تر باشه تا علوم انسانی.

۱۲٫ چالشی ترین اتفاقی که تو زمان کنکور براتون افتاد چی بود؟اتفاقی که شاید باعث میشد شما قید درس خوندن رو بزنید یا اینکه خیلی بهتون فشار روحی وارد کنه.

خب اتفاقات زیادی در زندگی همه ما میفته حالا یا چالشی یا کوچک..من هم از این قاعده مستثنی نیستم.بله اتفاق خاص و چالشی رخ داده اما خب انسان باید بتونه خودش رو در آینده تصویر کنه برای خودش تا بتونه انگیزه بگیره.

۱۳٫ دلیل اصلی موفقیتت رو چی میدونی؟ چه عاملی باعث شد که به این رتبه خوب برسی؟ یا چه چیزی باعث شده که به هدفت دست پیدا کنی؟

توکل به خدا و اراده انسان دو بال موفقیت در همه عرصه های زندگی هستش به نظرم…مهم باور به این دو هستش.

۱۴٫ به طور کلی چه توصیه به بچه هایی داری که سال بعد میخوان برای کنکور درس بخونن.

برنامه ریزی مهم است و اراده اجرای آن. من خودم تقریبا با فاصله سه ماهه تا کنکور شروع کردم به خوندن دروس و با ساعات متفاوت در روز و مثل همه هم برنامه ها و کارهای دیگه ای هم پیش می امد که باید به ان رسیدگی میکردم. اما همیشه این ساعاتی که نمیتونستم طبق برنامه درس بخونم رو در روز های دیگه جبران میکردم. تصور بهترین رتبه و تشویق دیگران ونشستن در صندلی رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد علاقه انگیزه خوبی برای اینه که به بهترین شکل سر بلند ازش بیرون بیایم.

 

Designed and Implemented
By S.R.Khademi