فرشید مهردادی، رتبه ۳ مدیریت بازرگانی

 1. ضمن عرض تبریک و خسته نباشید لطفا خودتون رو بطور کامل معرفی کنید.

باسلام خدمت همه ی دوستان و مخاطبین و داوطلبان کنکور عزیز

من فرشید مهردادی هستم بچه ی یکی از محلات غربی تبریز به نام کوجووار و در حال حاضر هم ساکن همین جا هستم. من عاشق  اقتصاد ، مدیریت ، کارآفرینی ، کشتی آزاد و والیبالم …..

 1. رشته تحصیلی و دانشگاه شما تو مقطع لیسانس چی بوده و معدلتون چقدر بود؟

من با توجه به علاقه زیادی که به مباحث اقتصادی و مدیریتی داشتم در  مقطع کارشناسی در رشته اقتصاد نظری تو دانشگاه تبریز درس خوندم  (با اینکه اون زمان می تونستم با توجه به رتبه خوبم در رشته های مهندسی دانشگاه تبریز هم درس بخونم ) و توانستم سال ۹۵ با معدل ۱۶٫۲۶ از این دانشگاه فارغ التحصیل بشوم.

 1. زمانی که برای کنکور آماده میشدی ، شاغل بودی یا مشغول به تحصیل؟

شاغل بودم اما :

من زمانی که برای کنکور می خواستم درس بخونم به شدت آشفته بودم که دلیل اصلی این قضیه هم این بود که هم شاغل بودم و هم مردد در این که آیا اصلا ارشد بخوانم یا نه و اگر میخوام ارشد بخونم آیا باز هم اقتصاد رو بخونم یا اینکه مدیریت بخونم ولی در نهایت تونستم با خودم کنار بیام و  یه بازه ۶ ماهه رو برای خودم آزاد کنم و تقریبا تو این بازه فقط کارم درس خوندن بود و بس…

 1. درصدهای خودتون تو دروس مختلف و رتبتون رو بیان کنید.

بازاریابی :۷۱٫۱۱

اقتصاد خرد و کلان :۷۷٫۱۹

تئوری های مدیریت : ۵۱٫۱۱

مدیریت اسلامی : ۶۲٫۲۲

ریاضیات و آمار : ۸٫۷۷

تحقیق در عملیات : سفید

زبان : سفید

رتبه در مدیریت بازرگانی : ۳

 1. آیا برای اولین بار بود که در کنکور شرکت می کردید؟

من تقریبا می تونستم تو اواسط سال ۹۵ فارغ التحصیل بشوم اما به دلیل وجود مشغله های کاری نتونستم  اصلا درس بخونم یعنی اصلا برای کنکور ۹۶ نخوندم ولی کنکور ۹۶ رو به طور آزمایش تو مدیریت شرکت کردم که متاسفانه نتیجه خوبی نداشت اما برای کنکور ۹۷ با یک انگیزه کافی و یک فرجه تمام و کمال ۶ ماه قشنگ خوندم و شکر خدا هم موفق شدم.

 1. از چه زمانی شروع به مطالعه کردید و تعداد ساعات مطالعه شما بطور میانگین چقدر بود؟

من تا روز عاشورا سر کار بودم و دقیقا از فردای عاشورا ۹۶ کار رو تعطیل کردم و ابتدا با یه بررسی اجمالی از منابع و نیز خواندن بسیاری از مصاحبه های رتبه های برتر سال های گذشته تقریبا تونستم استارت کار رو از اواخر مهرماه بزنم .

اوایل فقط دو درس بازاریابی و تئوری مدیریت رو روزانه در حد ۴ الی ۵ ساعت مطالعه می کردم و این روال رفته رفته با اضافه شدن دروس دیگری مثل اقتصاد و ریاضیات و زبان بیشتر شده یعنی ماه به ماه یک ساعت به ساعات مطالعاتیم اضافه کردم و پیک کار من تو اسفند ماه و فروردین بود که روزانه نزدیک به بالای ۱۰ ساعت مطالعه داشتم .

یعنی با یه نرخ صعودی روند مطالعاتم رو بالا بردم و تو فاصله دو هفته به کنکور مانده این روند رو با یه نرخ نزولی کمتر کردم تا ذهنم استراحت کافی را داشته باشه.

 1. آیا از جلسات مشاوره تلفنی یا حضوری استفاده کردید و یا به اصطلاحی مشاور و راهنمای خاصی برای مطالعه و موفقیت داشتید؟این راهنمایی های به چه میزان تو موفقیت شما تاثیر گذار بود؟

یکی از موضوعات بسیار مهمی که به شدت میتونه در موفقیت یه داوطلب تو آزمون سختی مثل کنکور کمک کنه بحث کمک گرفتن از افراد با تجربه است که اصطلاحا بهش میگن مشاوره

اوایل این مشاوره رو بیشتر با جستجو کردن رزومه ها و کانال های شبکه های اجتماعی پیدا میکردم اما تو اوایل بهمن ماه با آقای عمرزاده که خودشون هم تو مقطع کارشناسی اقتصاد خونده بودن و تو کنکور ارشد هم رتبه برتر بودند یعنی رتبه ۵۷ سال ۹۴ رشته آی تی مدیریت در  دانشگاه شهید بهشتی درس خوندن آشنا شدم که واقعیتا این آشنایی خیلی به من در پیدا کردن مسیر و نیز اثر بخش تر خواندن درسها کمک کرد .

پیشنهاد من اینه که با یه تحقیق خوب از روحیات خودتون و نیز طرفی که میخواهید ازش مشاوره بگیرید حتما از یک مشاور استفاده کنید.

 1. چه کسانی و چه ابزاری در موفقیت شما سهیم بودند؟

خوب طبیعتا اول و آخر موفقیت رو یه نفر خودش با تلاش و پشتکار خودش رقم میزنه ولی خوب بحث اینکه دور و بری ها ی انسان هم آیا تو این مسیر طرف رو حمایت کنند یا خیر هم بی شک تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت . خانواده من در وهله اول بسار بهم کمک کردند و در وهله دوم اساتید دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه تبریز که واقعا من رو از لحاظ انگیزه و روحیه کمک بسیاری کردند و یه نفر دیگه هم که قطعا بدون اون کسب این موفقیت برای من بسیار سخت میشد آقای عمرزاده بودند که واقعا به من خیلی لطف کردند و عین دو تا دوست با هم تو ۳ ماه پاخر هماهنگ شدیم و نهایتا به موفقیت نیز رسیدیم.

 1. کتاب ها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس کدام ها هستند و برای هر درس چه توصیه ای دارید؟

بازاریابی : کتاب دکتر مروج چاپ جدید + کتاب ۲۰۰ تست نگاه دانش+ علاقه زیاد تنها منبعی که تو فروشگاه درون خودتون میشه پیداش کرد ( این درس رو خیلی مفهومی بخونید)

اقتصاد خرد و کلان : کتاب های آقای نظری به اضافه جزوه های آقای عمرزاده + تست های کتاب ۲۰۰۰ تست

تئوری های مدیریت : کتاب جامع آقای جوادین به نظر من تنها کتابی که میشود با آن هم درس سنگین و سختی مثل تئوری های مدیرت رو فهمید و خواند این کتاب است.

مدیریت اسلامی : فلش کارت های DLM + اگر هم وقت داشتین خود کتاب مرجع اصلی آقای مقیمی

زبان عمومی : کتاب زیر ذره بین جهانشاهی خوبه

زیان تخصصی : ناصرزاده و دهدشتی کتاب خوبی دارن

تحقیق در عملیات : کتاب معروف خانم عارفه فدوی به نظر من کفایت میکنه

ریاض و آمار: هادی رنجبران

پیشنهاد من اینه که با یک استراتژی مناسب برای کنکور این کتاب ها رو بخونید یعنی ابتدا خودتون رو بسنجید و بعد رقباتون رو و بعدا با یه نقشه راه مناسب برید جلو…

من تا اسفند ماه روی زبان هم حساب باز کرده بودم ولی در ماه آخر تصمیم گرفتم که کنارش بزارم یعنی با این استراتژی که وقت زبانم رو روی تئوری مدیریت و بازاریابی بزارم که شکر خدا هم اینگونه شد و به نظرم درصد هام تو این دوتا خیلی خوب شد.

 1. خیلی ها میگن دلیل موفقیت رتبه های برتر، داشتن استعداد ذاتی و هوش فوق العاده است، به نظرتون این حرف تا چه حد میتونه درست باشه و نظر شما چیه؟

این حرف تا یه حدی درسته ولی اون چیزی که نه تو کنکور بلکه تو هرکاری باعث اصلی موفقیته تلاش و تلاش و تلاش + مشورته

کسی که داوطلب کنکور سنگین و پرقابتی مثل مدیریت است و میخواهد در آینده هم یه مدیر خوب بشه باید بتونه برای مسیر زندگی خودش نقشه راه تعیین کنه. پس باید هدفمند جلو رفت.

یعنی باید متناسب با استعداد و توانایی های خودتون قدم بردارید.

۱۱٫ آیا کلاس های کنکور، آزمون های آزمایشی تو موفقیت ارشد تاثیرگذاره یا نه؟ نظر خودتون چیه؟

همه اینها ابزاری برای هموار کردن مسیر موفقیت شما هستند که این کاملا بستگی به خود شخص دارد که آیا از این ابزار ها استفاده بکند یا خیر .

من فقط ۲ آزمون آزمایشی آخر رو شرکت کردم که به یکی از اونا هم نرفتم و به نظرم موثر بود ولی من چون کلاس محور و استاد محور نیستم بیشتر دوست داشتم خودم بخونم و لذا فقط و فقط خودم خوندم ولی بعضی کلاس ها هستند که برای بعضی افر اد میتوانند موثر باشند پیشنهاد من این که با یک تحقیق خوب از اساتید موجود در این حوزه اگر میسر باشد بعضی از کلاسهارو شرکت کنید.

 1. چالشی ترین اتفاقی که تو زمان کنکور براتون افتاد چی بود؟اتفاقی که شاید باعث میشد شما قید درس خوندن رو بزنید یا اینکه خیلی بهتون فشار روحی وارد کنه.

چاشی ترین موضوع که تا دی ماه با من همراه بود بحث شک و تردید من در اینکه آیا این تصمیم من برای خوندن مدیریت و تغییر گرایش از اقتصاد به سمت مدیریت  درست بوده یا نه که بسیاری از مواقع من رو درگیر میکرد ولی من این موضوع رو کم کم با مطالعه دو درس بازاریابی و تئوری های مدیرت حل کردم که دلیل آن هم یافتن درمان ها و راه کار هایی از دل این موضوعات  یعنی بازاریابی و مدیریت برای بسیاری از مشکلاتی که در حوزه کاری خودم طی چهار سال روبرو شده بودم بود که باعث شد عزم من جدی تر بشود برای خواندن مدیریت .

چالش دوم من هم نگرانی های موضعی بود که شرایط و خستگی در من ایجاد میکرد  که واقعا میتونم بگم که آقای عمرزاده در برطرف کردن این مشکلات گردن من خیلی حق دارن و من از این بابت ازشون بی نهایت تشکر میکنم.

 1. دلیل اصلی موفقیتت رو چی میدونی؟ چه عاملی باعث شد که به این رتبه خوب برسی؟ یا چه چیزی باعث شده که به هدفت دست پیدا کنی؟
 • یافت مسیر مناسب خودم یعنی مسیری که من برای اون خلق شدم و توش هم علاقه دارم و هم استعداد
 • انگیزه بالا و به دنبال آن سخت کوشی بسیار
 • مشورت و نظرخواهی از افراد مطلع
 • توکل و یاد خدا
 • یاری و کمک خانوادم

۱۳٫ به طور کلی چه توصیه به بچه هایی داری که سال بعد میخوان برای کنکور درس بخونن.

کنکور ارشد مدیریت یه آزمایشه خوب برای کسانی هست که واقعا ادعای مدیر شدن دارند .

یعنی به مرور زمان اگر شما بتوانید از مطالبی که برای کنکور میخونید برای موفقیت خودتون استفاده کنید شک نکنید که موفق خواهید شد .

Designed and Implemented
By S.R.Khademi