سوالات متداول

اول سربازی برم یا ارشد بخونم؟

بستگی به اهداف شما داره.
اگه به دنبال کار هستید به نظرم اول سربازی رو برید و بعد با خیال راحت برای ارشد بخونید و حین ارشد میتونید برای کار هم اقدام کنید و در آزمون های استخدامی شرکت کنید. و یا اگه میخوایید ازدواج کنید اول سربازی رو برید.لازمه ازدواج کار هستش و بدون سربازی رفتن واقعا پیدا کردن کار دشواره.

اما اگه این ها فعلا جزو اولویت های شما نیستند، ارشد بخونید. دوره ارشد رو جدی بگیرید.چون میتونه سکوی پرتابی باشه برای شما هم از بعد کاری و هم از بعد علمی.دوره ارشد رو  خوب شروع کنید و خوب تموم کنید.که برای دکتری به مشکل نخورید.

تکمیل ظرفیت چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بعد از اعلام شدن نتایج نهایی کنکور و ثبت نام دانشجویان و آغاز کلاس‌ها، زمان اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه‌هاست؛ اما همیشه این سوال در ذهن جدیدالورودها وجود داشته که تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌ها به چه معناست؟
وقتی تعداد ثبت نام‌های دانشگاه‌ها کم باشد، این کمبود توسط سازمان سنجش با تکمیل ظرفیت پر خواهد شد؛ مثلا یک دانشگاه از تعداد ۳۵ پذیرش داشته است اما ۳۰ نفر ثبت نام کردند و هنوز ۵ جای خالی در این دانشگاه باقیست؛ این ۵ جای خالی در قالب تکمیل ظرفیت پر می‌شود.
سایر کسانی که در همان آزمون شرکت کرده بوند می‌توانند دوباره انتخاب رشته کنند تا اگر قبول شدند برای ثبت نام اقدام کنند؛ البته داوطلبینی که قبل از تکمیل ظرفیت قبول شده باشند نیز میتوانند شانس خود را برای قبول شدن در دانشگاه‌های دیگر امتحان کنند.
کلیه داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز شدند می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند، چه آنهایی که در انتخاب رشته اولیه قبول شده باشند و چه قبول نشده باشند؛ در واقع فقط مجاز شدن مهم است.

آیا شرکت در کلاس های کنکور را پیشنهاد می کنید؟

سلام.سوالتون خیلی کلیه و متناسب با شرایط هر فردی تغییر پیدا می کنه.
شرایط مالی و شرایط روحی شما خیلی در انتخاب کلاس ها مهم هستش. حالت های مختلفی ممکنه برای شما پیش میاد.
شرایط مختلف نیازمند استراتژی های مختلف هستش.
و می تونم بگم که همه چی بستگی داره به ….
۱٫ آیا شاغل هستید؟
۲٫ متاهل هستید یا مجرد؟
۳٫ دانشجویید یا فارغ التحصیل؟

قبل از همه اینها باید تشخیص داده بشه که شما فرد خودخوانی هستید یا نه و اینکه در کلاس های عمومی بازدهی دارید یا کلاس های خصوصی و از بعد شرایط مالی در چه وضعی می باشید.
به همین خاطر باید متناسب با شرایط شما گفته بشه که کدوم کلاس رو برید یا نرید. الان برید یا دوران جمع بندی ….

در کل پیشنهادی که دارم اگر از بعد مالی مشکلی ندارین… یکی یا دو تا درس رو کلاس برید(خصوصی یا عمومی) … درسایی مثل ریاضی و آمار- اقتصاد-مدیریت تولید-تحقیق در عملیات-۳ تا درس تخصصی گرایش مالی

و درسهایی مثل بازاریابی، تئوری مدیریت، مدیریت اسلامی و درسهایی که فرمولی نیستن رو ایام نکته و تست برید.

 

بازم میگم از همه این هامهم تر اینه که شما استراتژیتون چیه؟نقاط ضعف و قوت شما چیه؟ هدفتون چیه؟ که باید متناسب با همه اینا استراتژی کلاس رفتن شما چیده میشه.

تأثیر سهمیه شاگرد اولی در قبولی آزمون کارشناسی ارشد چگونه است؟

هر دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی ملزم است تا برترین دانشجوی خود را در هر رشته و دوره در زمان مقرر به سازمان سنجش معرفی کند.

سازمان سنجش هم حداکثر معادل ۱۰% ظرفیت (با تقریب اضافی) در هر کدرشته‌محل تحصیل دوره بالاتر را بر اساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص خواهد داد.

زمانی سهمیه شاگرد اولی محاسبه خواهد شد که حداقل داوطلب به ۹۰% حد نصاب آخرین رتبه رسیده باشد. کسانی که مجاز به انتخاب رشته نمی‌شوند، چنین سهمیه‌ای را نخواهند داشت و تنها در دانشگاه لیسانس خود بدون آزمون می‌توانند پذیرفته شوند.

Designed and Implemented
By S.R.Khademi